Her iklim kosulunda doga sartlarina en dayanikli malzeme alüminyumdur. Agaçtan 43, PVC’den 23 kat daha sağlamdır. Alüminyum; rutubet tutmaz, sismez, bozulmaz, çekmez, çatlamaz. Ültraviyole isinlarina karsi koruyucu tedbirler gerektirmez, bakimi kolaydır hafiftir.

Çeşitli alaşımlarla demir ve çelik kadar sağlam ve dayanıklı hale getirilebilen alüminyum, bu metallerin üçte biri ağırlığındadır sınırsızdır. Son derece fonksiyonel bir malzeme olusu sinirsiz sayi ve sekilde üretilmesini saglar esnektir. Tasarim esnekligi sonsuzdur, dekoratiftir, kolay tasinabilir, her sekle girebilir, hayatin her alaninda kullanilir.

Tüm malzemelerle rekabet edebilecek güç ve sertlikte üretilebilir çevrecidir. Alüminyum üretimden tüketime çevrecidir; geri dönüsümlüdür, sagliklidir, dogaya ve ekonomiye katki saglar. Alüminyum her zevke hitap eder ve istenilen her renge boyanabilir. Boya alüminyumun koruyucu direncini ve dayanikliligini artirir.

Alüminyumun kullanimi 1975 yilindan bu yilina Avrupa’da kisi basina %85, Japonya’da %153 oraninda artmistir. Taşıt araçlarından uzay mekigine ambalajdan insaata, trenden uçaga, karoseriden dekorasyona, iletisimden isi yalitimina ve daha bir çok alanda alüminyum kullanilmaktadir. Çeşitli alüminyum dograma işleri arasıda alüminyum dogramanın avantaj ve dezavantajları, Alüminyum dograma vitrinleri. panjur asma tavan ve cephe giydirme, pencereler Kapılar küpeşte otomatik kapılar ısı yalıtımlı doğramalar sürgülü kapılar kepenkler mağaza vitrin alüminyum yapımında kullanılan alüminyum doğrama profilleri özeldirler.